قالب مدور | قالب ستون گرد | قالب قوسی | قالب منهول | عمران صنعت

0

قالب مدور با تقسیم بندی به سه دسته از نظر سازه ای برای سازه هایی با قطر کوچک، سازه های مدور با قطر متوسط و سازه های مدور با قطر زیاد مورد استفاده قرار میگیرد. هر کدام از انوع قالب مدور برای بتن ریزی، برای روش خاص مربوط به خود نسبت به قالب بندی و بتن ریزی در نظر گرفته شده است. قالب مدور به صورت دو تکه طراحی و سپس تولید میشود که از سیستم قالب مدور در مخازن بتنی ، سیلو ها و غیره استفاده میگردد. در این سیستم قالب بتن و پشت بندها به صورت نورد شده تولید و برای اجرای قالب بندی مدور با قوس بالا از قالب بتن کمانی که فاقد تسمه و استیفنرهای عرضی هستند استفاده میشود. در ساخت قالب مدور میتواند به کمک لوله و یا قوطی نورد شده و گیره، به راحتی گرد و قوسی شود.

قالب ستون گرد و منهول

قالب بتن گرد معمولا با قطرهای 30 الی 150 سانتیمتر و در طول های 100 و 150 سانتیمتر ساخته میشوند. قالب گرد برای قطر خاصی ساخته شده و امکان استفاده از قالب مدور برای قطر های دیگر وجود ندارد. در صورت نیاز به قطرهای دیگر می توان بر روی قالب ستون های گرد، سرستون قارچی نیز تعبیه نمود. قالب مدور از نوع گرد دارای سطح فوق العاده صاف و صیقلی و با کمترین درز و شیار میباشد. قالب منهول یک نوع از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که عموما در پروژه های آب و فاضلاب کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای این قالب بتن منهول در سیستم‌ های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده میشود. در ادامه به بررسی قالب مدور قوسی و کمانی توسط عمران صنعت پایا می پردازیم.

قالب قوسی و کمانی

برای اجرای سازه بتن مانند مخازن و سیلوها از قالب بتن قوسی و قالب کمانی استفاده میگردد. قالب قوسی مثل قالب‌ بتن استاندارد عمل میکند با این تفاوت که فاقد تسمه‌های افقی موجود در قالب بتن مدولار است و با توجه به شعاع لوله نورد شده پشت بند میتوان انحناهای مختلف را تامین نمود. قالب‌ کمانی مانند قالب‌ های مدولار در ابعاد و اندازه‌ های مختلف ساخته میشوند و توسط گیره متوسط به لوله نورد شده متصل میگردند. قالب بندی دیوارهایی با مقاطع قوسی به دو طریق امکان پذیر است که در روش اول که قطر قوس مورد نظر زیاد است و میتوان به روش چند ضلعی قالب بندی نمود، با استفاده از قالب مدور و لوله های پشت بند نورد شده دیوار قالب بندی گشته و در روش دوم که قطر قوس کم است در قالب بندی به جای استفاده از قالب های مدولار از قالب مدور کمانی استفاده میگردد.

لطفا به این مطلب رای دهید

87%

87%

عالی
  • امتیاز نویسنده

    8.7

  • امتیاز کاربران (2 رای)

    10

درباره نویسنده بیشتر بدانید ...

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید