قالب تونل | طراحی و ساخت انواع قالب تونل فرم لاینینگ | عمران صنعت

0

قالب تونل از پوسته و ارابه تشکیل شده که پوسته از سگمنت هایی به عرض 1/5 متر  میباشد که ارابه بر روی ریل در جهت طولی تونل حرکت و امکان بتن ریزی در مراحل بعدی را فراهم میکند. قالب تونل با توجه به کاربرد آن به اشکال مختلف نعل اسبی، بیضی و غیره تولید میشوند. تونل ها و تاسیسات دفاعی، سازه هایی هستند که در زیر زمین ساخته میشوند و هر یک از این سازه ها از نظر ساخت قالب تونل ویژگی های متفاوتی دارد. ابزارهای مختلفی مثل راک بولت و شاتکریت از وسایل نگهداری قالب های تونل در مرحله اول حفاری به شمار می آید. این نوع قالب ضمن داشتن سرعت و راحتی در اجرا، میزان آرماتور مصرفی در مقایسه با سازه های بتنی حدود ۳۰ درصد کمتر می باشد که استفاده از آن موجب صرفه جویی در هزینه خواهد شد.

انواع قالب تونل

ابعاد طول رایج در قالب تونل لاینینگ 6 و 9 متر است که این قالب با توجه به ابعاد و از نظر مکانیزم باز و بسته شدن به دو دسته قالب تونل هیدرولیکی و قالب تونل مکانیکی تقسیم می شوند. در قالب های تونل نوع اول باز و بسته شدن سگمنت های قالب با استفاده از جک های هیدرولیکی و در قالب مکانیکی این باز و بسته شدن سگمنت ها با استفاده از جک های دستی و یا روغنی امکان پذیر می باشد. معمولا در مقاطع بزرگ به دلیل سنگین بودن سگمنت ها از سیستم قالب هیدرولیکی استفاده می شود و به دلیل صرفه اقتصادی و فضای محدود در مقاطع کوچک از قالب مکانیکی استفاده می شود. در ادامه عمران صنعت شما را با قالب بندی تونل فرم آشنا می کند.

قالب تونل فرم

سیستم قالب تونلی فرم به این صورت می باشد که این اجازه را به شما می دهد تا بتن ریزی دیوارها و سقف ها را در یک مرحله یک روزه انجام دهید. زمان ساخت و ساز توسط سیستم قالب های تونل سریع و به میزان قابل توجهی نسبت به دیگر روش ها کاهش می یابد. هدف از تولید سیستم قالب بندی تونل فرم شرکت عمران صنعت پایا این است که برای شما سرعت، کیفت و دقت بیشتر در ساخت و ساز را به وجود آورد. ساخت این قالب باعث شده است صرفه جویی بزرگی در مراحل نازک کاری، تاسیسات و برق کاری به وجود آید بطوریکه این قالب تا 500 بار قبل از تعمیرات قابل استفاده می باشد و استفاده از فن آوری روز در تولید قالب تونل فرم این قالب ها را مستحکم تر و با دوام تر می سازد.

لطفا به این مطلب رای دهید

89%

89%

عالی
  • امتیاز نویسنده

    8.9

  • امتیاز کاربران (2 رای)

    10

درباره نویسنده بیشتر بدانید ...

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید